Orlický pohár 2019

0
komentáře
Orlický pohár 2019

Soutěžní přehlídka českého strakatého skotu z podhůří Orlických hor letos zavítala na nové místo, do podniku ZOPOS Přestavlky a.s. na jeho farmu ve Svídnici. Moderní a vzorně upravenou Svídnickou farmu i výstavní program si podle prezenční listiny prohlédlo téměř 500 návštěvníků, kteří si užívali příjemné atmosféry, dobrého jídla i pití a možností setkání s obchodními partnery nabízejícími služby a techniku pro chov skotu a s přáteli.

 

ZOPOS Přestavlky chová české strakaté plemeno s užitkovostí kolem 19,5 l/ks/den. Průměrné stavy krav v základním stádu se pohybují kolem 590 ks a ročně tak vyprodukují přes 3 800 000 l syrového kravského mléka. Kromě produkce mléka je druhou komoditou hovězí maso, konkrétně výkrm jatečných býků do váhy kolem 700 kg živé hmotnosti. Okrajově též realizují prodej plemenných jalovic. Chov skotu provozují na čtyřech farmách – Svídnice (mléčná farma, OMD a teletník), Chleny (teletník), Borovnice (odchov jalovic) a Lhoty u Potštejna (výkrm býků). Dlouhodobě spolupracují s plemenářskou firmou CRV Czech Republic, se kterou také pořádali letošní ročník Orlického poháru. Jsou také jedním z mála podniků, které udržely chov prasat. I přes nemalé problémy, doprovázející výrobu vepřového masa, lze hodnotit přínos tohoto úseku pro ekonomiku firmy jako ryze pozitivní. Hlavními důvody úspěchu jsou především nemalé investice do staveb a technologií v letech 2000-2010, nadprůměrná užitkovost v rámci ČR, vysoká produktivita práce, uzavřený obrat stáda a vlastní míchárna krmiv. Průměrné stavy prasnic se v posledních letech stabilizovaly na úrovni kolem 380 ks při užitkovosti přes 28-29 selat na prasnici a rok. Roční produkce přesahuje 1 000 000 kg živé hmotnosti vepřového.

 

Na letošním ročníku Orlického poháru bylo předvedeno 30 krav z deseti zemědělských podniků okresů Ústí nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou. Zahájení patřilo představení potomstva po býcích Web, Haribo, Epinal a Vermeer, které společnost CRV nabízela chovatelům na jejich genomických plemenných hodnotách. Všichni tito býci potvrzují velice dobré parametry i na svém potomstvu, což dokladovaly i předvedené dcery. Hodnocení krav se letos poprvé ujal zahraniční rozhodčí, kterým byl Johannes Wolf, šlechtitel skotu německé části CRV. Ve svém hodnocení vysoce vyzdvihoval moderní typ krav, výborné utváření vemen a končetin. Ve svižném tempu byla po dvou hodinách vybrána jubilejní desátá šampionka z Kunvaldské a.s. – prvotelka po otci Web, které na rok patří velký putovní pohár. Domácí ZOPOS Přestavlky si odnesl pohár Východočeského sdružení chovatelů hospodářských zvířat za nejlepší vemeno za druhotelku po otci Homer.

 

Velký dík a obdiv však patří všem, kteří vlastními silami připravili své favoritky na výstavu. Z okresu Rychnov nad Kněžnou to bylo vedle domácích Podorlické ZD Ohnišov, ZDV „Štědrá“ Tutleky a HORAL Hláska. Z okresu Ústí nad Orlicí Podorlicko a.s. Mistrovice, KLAS Nekoř, Kunvaldská a.s., VIKA Kameničná, Podchlumí a.s. Hejnice a Líšnická a.s., která si odnesla pohár Svazu chovatelů českého strakatého skotu za kolekci krav.

Fotografie z akce najdete na www.facebook.com/crvcz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *