Uncategorized @cs

Daim Pp - bezrohý býk plemene belgické modré

Daim Pp – první bezrohý býk plemene BM na českém trhu nově v naší nabídce

Belgická bezrohá genetika poprvé vstupuje na český trh. CRV totiž do ČR dovezla dávky bezrohého býka Daim du Bois Esneux Pp (ZBM-477). Jedná se o bíle zbarveného syna kanadského plemeníka Idealle Dehorner Pp, kterého před lety jako prvního bezrohého býka do belgické PK zaregistrovala firma Belgian Blue Group.
Na rozdíl do svého otce je Daim býkem, který typově odpovídá standardu plemene a představám o tom, jak má belgický plemeník vypadat. Za exteriér byl oceněn celkem 82 body, nejslabší známkou (60) je právě užitkový typ. Rámec, osvalení a masná užitkovost jsou lehce…

více zde ›
Lukáš Chaloupka, hlavní zootechnik VOD Kadov

Zkušenosti našich zákazníků se systémem Ovalert

„Správné načasování inseminace je vždy klíčové. Systém sleduje zvířata nepřetržitě a díky tomu, že nejsem závislý na technikovi, mohu inseminovat vždy v ten nejvhodnější čas. Už po krátké době s Ovalertem bylo vidět, že jeho spolehlivost je při vyhledávání říjí v porovnání s dojírenskými systémy nesrovnatelně vyšší.

Dříve jsme hormony používali u cca 80 % inseminací, dnes je to pouhých 15 %, a ve většině případů se jedná o problematické krávy. Výrazné snížení množství hormonů představuje pro podnik také nemalou finanční úsporu.

Ovalert je pro mě jako kolega, na k…

více zde ›

Nová plemenná hodnota „efektivita konverze krmiva“

CRV v prosinci představila novou plemennou hodnotu „efektivita konverze krmiva“.

Ta udává, kolik kg mléka dcery daného býka nadojí z jednoho kg sušiny. Je vyjádřena jako RPH s průměrem 100. Hodnota >100 představuje vyšší efektivitu a hodnota <100 efektivitu nižší, než je průměr. Každý bod přestavuje půl procenta nadojeného mléka ze stejného objemu krmiva. Např. dcery býka s PH 104 vyprodukují z 1 kg sušiny o 2 % více mléka než dcery býka s PH 100.

PH efektivita konverze krmiva je společně s ekonomickým indexem INET a dlouhověkostí jedním ze základních prvků…

více zde ›

De Rith Nora 265 nadojila více než 200.000 kg mléka!

Addisonova dcera v majetku chovatelů van Beekových z Bredy je čtvrtou krávou v Nizozemsku, která dosáhla tohoto úžasného milníku.

Nora bude mít v červenci 19 let. Má za sebou 12 laktací, během kterých dosáhla magické hranice 200 tun mléka s 4,04 %T a 3,30 %B.

Jako prvotelka byla ohodnocena 83 body a v 15 letech, kdy byla klasifikována znovu, získala známku VG88 (s EX91 za končetiny).

 

Se 143 centimetry je nejmenší krávou ve stáji, ale její výška nikdy nestála v cestě jejím výsledkům. „Právě naopak, byla vždycky extrémně fit a čilá. Je chytřejší než os…

více zde ›

Třetí instalace pozičního systému Ovalert

Společnost CRV dokončila již třetí instalaci pozičního systému u krav, tentokrát na farmě Žabčice Mendelovy univerzity v Brně.

Systém monitoruje pohyb zvířat na dvou produkčních stájích a umožňuje tak chovateli rychle a efektivně vyhledat plemenice v říji, popř. se zdravotními problémy. Zvířata jsou vyhledána s přesností 0,5 m a jejich pohyb je s vysokou frekvencí aktualizován.

 

Ovalert je v moderní době velkým pomocníkem ve stájích. Pracuje nepřetržitě sedm dní v týdnu a hlídá dojnice, které se říjí a také jejich zdravotní stav. Ukáže, kdy je nejvhodněj…

více zde ›